Темa:
«Весело граємо – все вивчаємо»
Мета: удосконалювати вміння дітей рахувати в межах 10, прямою і зворотною лічбою; удосконалювати знання про сусідів числа; співвідносити кількість предметів з цифрою; формувати знання про цифри в межах 5-ти; сформувати уявлення про знаки порівняння (більше, менше); сформувати уявлення про додавання як об’єднання груп предметів, а віднімання – це видалення з групи предметів її частинии. Повторити знаки додавання (+) та віднімання (-). Формувати вміння розрізняти найпростіші геометричні фігури. Ознайомити зі знаком дорівнює (=). Закріпити уявлення про складання цілого із частин; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення дітей, початкові математичні здібності, вміння аналізувати завдання, виховувати почуття взаємодопомоги, самостійність, акуратність, вміння чути й виконувати інструкцію вихователя.
Матеріал: матеріали до ігор - «Склади картинку», «Знайди сусідів числа», . «Нагодуйте пташку», « Покажи цифру», «Яка іграшка?», «Чарівні картинки», лист від Королеви математики, скринька, намистинки 7 шт., різними кольорами, вірші про геометричні фігури.
Заняття проходить в групі дошкільного закладу та частково охоплює роботу в кожному осередку групи.
Хід заняття:
Діти заходять до групи. Вітаються з гостями та одразу помічають в осередку природи чудернацького листа. Вихователь пропонує дітям сісти на лавку та разом прочитати листа (вихователь сідає на стілець поряд з дітьми і читає листа).
«Добрий день, діти! Пишу вам із чарівної країни Математики. У нашому королівстві сталася біда. Злий чаклун зачаклував всі цифри, знаки і фігури.
Тепер вони не рухаються. Роз чаклувати їх можуть тільки розумні, уважні та кмітливі діти. Допоможіть мені будь ласка. Я залишила вам невеличкі підказки. Це мої чарівні намистинки. На кожній з них є завдання. Виконавши кожне завдання ви зможете роз чаклувати моє королівство. Сподіваюсь на вашу допомогу. До зустрічі Королева Математики.»
- Діти, чи зможемо ми допомогти Королеві?
- Але як же нам знайти країну?
- Стривайте, тут здається якась підказка. Ось погляньте діти. Мені здається, що злий чаклун побував і в нашому садочку. Погляньте, що він зробив з цими малюнками. Давайте пройдемо далі і спробуємо виправити це неподобство.
- Гра «Склади картинку» (вихователь проводить дітей на килимок де вже розкладені зображення літаків, але вони розрізані на частини. Вихователь ділить дітей на підгрупи та пропонує скласти з частинок цілий літак). Діти виконують завдання.
- Молодці, як швидко впорались з завданням. Погляньте, які гарні літачки у нас отримались. Та щоб потрапити в королівство і допомогти Королеві нам потрібно щоб вони злетіли. Для цього необхідно порахувати до десяти і літак злітає. Порахувавши навпаки від десяти до одного літак приземлиться в королівстві.
- Гра «Швидко порахуй». (пряма і зворотня лічба). Діти разом з вихователем виконують завдання і повільно переходять до воріт.
- Але що це ворота замкнені, це зробив чаклун. А ось подивіться ключі розкидані. Нам залишилось підібрати ключ який підходить до замка.
- Гра «Знайди сусідів числа»
- Молодці діти. Ось ми і зайшли в ворота країни. Подивіться, яка цікава країна. Що ви тут бачите? (цифри, фігури).
- Це і є жителі, але вони зачаровані.
- А ось і скринька. А в ній завдання на різнокольорових намистинках, які потрібно виконати по порядку. Виконавши кожне завдання ми будемо вішати на ниточку і таким чином допоможемо Королеві математики. Сідайте за столи і почнемо виконувати завдання.
- Завдання 1. «Нагодуйте пташку» намалюйте зернятка відповідно до цифри. Візьміть ручки і домалюйте зернятка відповідно до цифри.
- Молодці всі добре виконали завдання і ми з вами можемо прикріпити першу намистинку.
- А зараз оберемо іншу намистинку. Якого кольору ця намистинка (зеленого).
- Завдання 2. « Покажи цифру». А зараз я буду плескати в долоні, а ви повинні порахувати скільки разів я плеснула і показати відповідну цифру.
- Молодці ви знову впорались із завданням і за правильне виконання ми можемо вивішати ще одну намистинку.
- Діти ми з вами так багато працювали, що напевно потрібно нам відпочити.
Фізкультхвилинка.
- Ми вже отримали дві намистинки. А отже ми на дорозі до своєї мети. Ще трішки і ми допоможемо Королеві математики.
- Вибираємо наступне завдання. Погляньте на якій намистинці воно знаходиться. Правильно на жовтій.
- Діти вам необхідно пригадати вірші про геометричні фігури, які є в королівстві і розповісти їх.
-
Стіл великий – це квадрат
А на ньому для малят
На картатій скатертинці
Смачне печиво в корзинці.
Прямокутник це вікно
Шафа, двері, доміно,
Кольорова книжечка
І м’якеньке ліжечко.
Ромб – це зовсім не квадрат
Хоч і схожий з ним мов брат
На квадрат ведмедик всівся
Ромб з квадрату утворився.
Ця фігура зветься коло.
Без початку, без кінця.
Жодного кута не має,
Та усяк її пізнає.
Три кути дорожній знак
Не об’їхати ніяк
Ось і праска три кути
По білизні аж летить.
Розтягнулось коло
Став овал довкола
Ось озеро овальне
Чисте та дзеркальне.
З кола куля виникає
Це дошкільник кожен знає.
- Молодці ви виконали ще одне завдання і тому ми можемо прикріпляти ю намистинку.
- А ось вже і наступна намистинка. Погляньте якого вона кольору? (синього).
- Гра «Яка іграшка?». Діти погляньте на картинку. Придумайте на яку іграшку вона схожа? (вихователь показує картинки і опитує кожну дитину.)
- Які ж ви молодці. Так швидко впорались з завданням. Вирушаймо далі. Погляньте ось ще одна намистинка. Якого вона кольору? (помаранчевого).
- Ось таке завдання чекає на вас. Гра «Чарівні картинки».
- Діти подивіться на картки з фігурами які лежать у вас на столах. Кожну фігуру можна перетворити в будь яку іншу, в яку ви забажаєте. Для цього треба прималювати до фігури все що завгодно, так щоб з’явилася картинка. Візьміть олівці в руки і починайте фантазувати.
- Молодці. І це завдання ви виконали без проблем. Можемо і цю намистинку прикріпити.
- Ну що ж діти у нас залишилась одна намистинка. Якого вона кольору? (білого).
- Так діти вона білого кольору. А це значить, що ми перемогли чари злого чаклуна. Та для того щоб прикріпити цю останню намистинку вам необхідно пригадати, які завдання ви виконували на протязі всієї подорожі.
Підсумок заняття.
- Чого ви сьогодні навчилися?
- Яке завдання вам найбільше сподобалося?
- Якого кольору були намистинки?
- Чи змогли ми допомогти Королеві математики?
(вихователь підводить підсумок заняття: діти прощаються з гостями).
ТЕМА: Число й цифра 6, написання цифри 6. Порівняння чисел. Складання виразів на додавання в межах 6.( 5-6 річки)
ПРОГРАМНИЙ ЗМІСТ: ознайомити з утворенням числа 6 і цифрою 6; навчити писати цифру 6, порівнювати числа в межах 6; продовжувати формувати вміння складати й читати вирази на додавання; розвивати увагу, логічне мислення, виховувати позитивне ставлення до предмета.
Обладнання: цифри від 1 до 6; предметні малюнки (ведмедик, чобітки).
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Математичний диктант.
1) Запишіть цифру, яка при лічбі позначає друге число;
2) запишіть число, наступне за числом 3;
3) запишіть, скільки буде, якщо до 4 додати 1;
4) запишіть, яке число при лічбі передує числу 2.
2. Гра «Вітерець-пустунець».
Ведмедик додавання вчив,
Малинки-ягоди лічив.
Усе як слід порахував
І на листочках записав.
Аж тут з’явився вітерець,
Усе розкидав, пустунець!
Давайте допоможемо ведмедику знайти значення до виразів.
3. Робота з малюнком угорі .
Хто найшвидше відповість,
Скільки всіх тут білок? (Шість.)
4. Виконання завдання 1.
5. Знайомство з цифрою 6.
Цифра 6 — внизу кружечок,
Зачепивсь він за гачечок.
Ніжок шестеро в жука,
А сніжинка — ось яка!
В неї також шість кінців —
Шість чарівних промінців!
6. Написання цифри 6.
7. Виконання завдання 2.
6 > 3
6 > 1
3 < 6
1 < 6
8. Виконання завдання 3.
9. Віршована задача.
Бегемотики в ставку
Досхочу купалися.
Троє зліва, троє справа —
Плавали, плескалися.
Хто нам швидше відповість,
Скільки всіх було їх? (Шість.)
Записуємо рівність: 3 + 3 = 6.
10. Розташування цифр у порядку зростання чисел.
11. Лічба за віршиком.
Жучок пройшовся по базару,
Купив чобіт червоних пару.
Подумав, щось порахував
І пару жовтих ще придбав,
А потім ще й зелених пару.
Летів, як світлофор, з базару!
А загадка вам ось така:
То скільки ж ніжок у жука?
(Шість.)
— Як ви дізналися? (Варіанти різні: знав; полічив чобітки; додав 2, 2 і 2, додав 3 ліві й 3 праві ніжки.)
12. Логічна вправа.
Вставте число.
Які числа підходять?
13. Виконання завдання 5.
14. Виконання завдань 1, 2.
15. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
1. Бесіда.
— З якою цифрою познайомилися?
— Яке число передує шести?
— Як утворилося число шість?
Тема. Число і цифра 1. Круг.
Мета: формувати поняття про число 1; ознайомити із цифрою 1,
яка позначає число 1; закріпити уявлення про геометричну фігуру круг; учити
порівнювати предмети, знаходити спільні й відмінні ознаки; розвивати увагу,
пам'ять; вправляти в умінні працювати із трафаретом; виховувати самостійність.
Матеріали: демонстраційний:
фланелеграф, картинки із зображенням паровоза, вагона, сонця, гриба, ялинки,
квіти; картка із цифрою 1; 10 кругів різного розміру для створення фігури
ведмежати;
роздавальний: мотузки, картки із зображенням цифри 1 для
розфарбування, олівці, аркуш паперу, трафарет для вправи «Перетвори фігуру».
Хід заняття
1. Психогімнастика.
2. Гра «Потяг».
- Сьогодні ми вирушимо в
подорож. Відгадайте загадку – і довідаєтеся, на чому ми поїдемо.
Один паровозик, а вагонів багато.
Що це, скоріш підкажіть нам, малята?
(Потяг.)
Вихователь звертає увагу дітей на
фланелеграф, де прикріплена картинка паровоза.
- Скільки паровозів у
потязі? (Один.)
- Скільки може бути
вагонів? (Багато.)
Вихователь прикріплює картинку
вагона.
- Скільки вагонів у потязі?
(Один.)
- Чого більше (менше):
вагонів чи паровозів? (Порівну.)
Вихователь викладає на
фланелеграфі картинки в такому порядку: над потягом – сонечко, праворуч від
потяга – гриб, ліворуч – ялинку, біля ялинки – квітку.
- Розкажіть, що ви бачите
навколо потяга? Назвіть кожен предмет. Подумайте, що спільного між предметами?
(Вихователь підводить дітей до того, що всіх
предметів по одному.)
- Вирушаємо в дорогу. Хто з
вас їздив на потязі? Як правильно дізнатися, у який вагон слід сідати? (Відповіді
дітей. Вихователь підводить до того, що потрібні квитки із зазначеним номером
вагона.)
- Як ви думаєте, який номер
буде у вагончика в нашому потязі? (1) Чому?
- А як показати, що в нас
один вагон? (Можливі відповіді дітей.)
- Для цього є спеціальний
математичний знак – цифра 1.
Вихователь демонструє картку із
цифрою 1.
3.
Знайомство із цифрою 1.
Вихователь звертає увагу дітей на
картки на їхніх столах
- Розгляньте цифри
намальовані на картках. Чим вони відрізняються? (Одна товста, інша тонка.) Наведіть тонку цифру кольоровими олівцями
кілька разів. Зверніть увагу на стрілки, які вказують напрямок. Товсту цифру
заштрихуйте за зразком.
4.
Фізкультхвилинка.
Вихователь пропонує показати
цифру 1 за допомогою частин тіла (рук, ніг, пальців рук) або викласти на підлозі,
використовуючи мотузку.
5.
Гра «Веселий конструктор»
На фланелеграфі з 10 кругів
викладене ведмежа.
- Жило собі ведмежа. Як і
всі ведмежата, воно дуже любило поласувати медом, пограти у Велесі ігри з
друзями, та все ж таки відрізнялося від інших ведмежат. Чому? (Складалося лише з кругів.)
- Зі скількох кругів
складається ведмежа? (З десяти.)
Відповідь можуть озвучити дві
дитини: одна лічить, інша перевіряє.
- Кого ще можна скласти з
кругів?
Вихователь пропонує дітям пройти
на килим і спробувати скласти новий предмет.
6.
Вправа «Перетвори
фігуру».
Для виконання вправи знадобиться
трафарет
- Що може бути круглої
форми? Прикладіть трафарет до аркуша. Обведіть кілька кружечків. Спробуйте
перетворити їх на будь-які предмети.
Якщо дітям важко виконати
завдання, вихователь надає індивідуальну допомогу.
7.
Підсумок заняття.
- Що нового ви сьогодні
довідалися?
- Ви добре попрацювали та
правильно виконали всі завдання. Особливо мені сподобалося, як ви зображували
цифру 1 та перетворювали круги на цікаві предмети.
Тема. Число і цифра 2. Пара. Широкий,
вузький.
Мета: учити розрізняти множини з одним і двома елементами на
основі зіставлення цих множин, називати спільне число предметів; вправляти в
кількісній та порядковій лічбі; ознайомити з утворенням числа 2, цифрою 2;
закріпити поняття «широкий», «вузький», учити порівнювати предмети,
застосовуючи метод накладання; розвивати увагу, пам'ять; виховувати
працьовитість.
Матеріали: демонстраційний:
фланелеграф, плоскі фігури тварин: заєць, білка, їжак, вовк, ведмідь; картинки
паровоза, двох вагонів; дві мотузки; плоскі фігури тварин по парах: мишеня,
лисеня, білченя;
роздавальний: кружечки жовтого та зеленого кольорів, смужки
однакової довжини: вузька – зеленого кольору, широка – синього; картки із
зображенням цифри 2 для розфарбування, олівці.
Хід заняття
1.
Психогімнастика.
2.
Гра «Лісові гості».
- До нас прийшла
Сорока-білобока та привела із собою друзів.
Вихователь виставляє на
фланелеграфі плоскі фігури тварин: зайця, білки, вовка, їжака, ведмедя.
- Вони побачили нас і
розгубилися, адже їм ніколи не зустрічалася така кількість дітей. Тваринам
стало цікаво, скільки хлопчиків і дівчаток сьогодні у групі.
Вихователь пропонує дітям
визначити, кого в групі більше, кого менше. Якщо дітям важко, вихователь
пропонує дітям утворити пари: хлопчик – дівчинка. Залежно від того, кому не
вистачило пари (хлопчикові чи дівчинці), визначають, кого більше. Після цього
вихователь пропонує кожній групі обрати по одній особі: хлопчика, який буде
лічити дівчаток, і навпаки – дівчинку, яка полічить хлопчиків. Під час лічби
вихователь звертає увагу на те, щоб діти-ведучі не забули полічити й себе. У
такий спосіб закріпляється кількісна лічба.
- А тепер давайте
довідаємося, скільки тварин привела Сорока? (Вихователь показує фігурки тварин,
а діти хором лічать.)
- Хто стоїть першим? (Заєць.) Другим? (Білка.) тощо.
Закріплюється порядкова лічба.
- Хто стоїть перед їжачком?
А після білки? тощо.
Вихователь просить дітей згадати,
на чому подорожувати минулого заняття. Коли діти дадуть відповідь на запитання,
вихователь викладає на фланелеграфі паровоз і один вагончик.
- Як ви думаєте, чи зможемо
ми разом з усіма тваринами вміститися в одному вагоні? (Відповіді дітей.)
- Що треба зробити?
Вихователь акцентує увагу на
тому, що необхідно додати вагон, і просить дитину викласти на фланелеграф ще
один вагон.
- Скільки стало вагонів? (Два.)
- У якому поїдемо ми з
вами? (У першому.)
- А наші тваринки? (У другому.)
- Покладіть перед собою
стільки жовтих кружечків, скільки вагонів було спочатку.
- Скільки вагонів ми
додали? (Один.)
- Покладіть перед собою
один зелений кружечок.
- Скільки всього вагонів у
потязі? (Два.)
- Скільки всього кружечків
перед вами?
- Як отримали число 2? (До одного предмета додали ще один.)
3.
Знайомство із цифрою 2.
Пара.
Вихователь звертає увагу дітей на
картки на їхніх столах
- Напишіть тонку цифру за
напрямом стрілки. Товсту цифру заштрихуйте. А тепер давайте всі разом намалюємо
цифру 2 у повітрі.
На фланелеграфі розміщено по два
малюнки із зображенням лисеня, мишеня, білченя.
- Розгляньте тварин,
знайдіть пару кожній. Чим тварини схожі, чим відрізняються?
При виконанні завдання
закріплюються зорова пам'ять, поняття «ліворуч», «праворуч», «пара». Діти мають
обґрунтувати свої судження., чому ці тварини становлять пару. Вони чимось
схожі, або, навпаки, відрізняються? Чи можуть вони існувати по одному?
4.
Фізкультхвилинка.
Хлопчикам пропонується із двох
мотузок побудувати вузьку доріжку для дівчаток, а дівчаткам – широку для
хлопчиків.
5.
Гра «Стежка».
- Наші лісові гості
вирішили прогулятися по галявинці. Перед ними дві стежки: широка – для ведмедя
й вовка, вузька – для зайчика, білочки, їжачка. А от де яка, звірі не знають.
Як їм допомогти? (Варіанти відповідей.)
Вихователь пропонує дітям узяти
дві смужки зеленого й синього кольорів.
- Як перевірити, де широка
смужка, а де вузька?
Якщо дітям важко обрати спосіб
вимірювання, вихователь пропонує прикласти зелену смужку до синьої.
- Якого кольору широка
смужка? Вузька?
- Якою піде вовк і ведмідь?
А якою – заєць, лисиця, білка? (Відповіді дітей.)
6.
Підсумок заняття.
- З якою цифрою ви
познайомилися?
- Скільки вагонів у нашому
потязі?
Тема. Число і цифра 3. Трикутник.
Мета: формувати вміння знаходити склад
числа 3 шляхом об’єднання груп предметів; вправляти в умінні співвідносити
число та кількість предметів; закріпити знання про геометричну фігуру трикутник,уміння
працювати із трафаретом; продовжувати формувати вміння орієнтуватися в
просторі; розвивати окомір, почуття ритму; виховувати працьовитість.
Матеріали: демонстраційний: набір іграшкового посуду (три чашки, три ложки,
три тарілки, один чайник), фланелеграф, по три кружечки жовтого, зеленого,
червоного кольорів;малюнки із зображенням предметів на основі трикутника для
вправи «Перетвори фігуру»;
роздавальний: набір карток із цифрами
1 – 3, по три кружечки жовтого, зеленого та червоного кольорів, трафарет,
картки для вправи «Домалюй крапки», олівці.
Хід заняття
1.
Психогімнастика.
2.
Гра «Не помилися».
У грі закріплюється
вміння співвідносити число та кількість предметів. У дітей на столах кратки із
цифрами 1 – 3. Завдання дітей – підняти ту картку із цифрою, яка буде
відповідати кількості названого посуду.
Вихователь
виставляє на своєму столі посуд, коментуючи дії:
-
Я
поставила чашки. Скільки їх усього?
Діти показують відповідну картку із цифрою.
-
Як
ви думаєте, скільки остей прийде? (Три.)
Чому?
-
Скільки
виделок? Ложок? Тарілок? Тощо.
-
Чого
більше (менше)? На скільки?
3.
Склад числа 3.
Завдання виконується із
коментуванням. Одна дитина може виконувати його біля фланелеграфа. У кожної дитини
на столі по три кружечки жовтого, зеленого та червоного кольорів.
-
Покладіть перед собою три кружечки різного кольору.
-
Скільки жовтих? (Один.)
Зелених? (Один.) Червоних? (Один.)
-
Скільки всього кружечків? (Три.)
-
Як отримати число 3? (Скласти
разом по одному кружечку.)
-
Тепер покладіть три кружечки так, щоб два з них були
одного кольору, а один – іншого.
-
Скільки всього кружечків? (Три.) З яких чисел ви склали число 3? (2 і 1.)
4.
Фізкультхвилинка.
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата, скоки-скоки!
5.
Вправа «Перетвори фігуру».
Для виконання вправи знадобиться
трафарет. Вихователь показує малюнки, в яких «заховалися» трикутники (хустина,
печиво трикутної форми, капелюшок тощо).
-
Яка геометрична фігура сховалася в малюнку? Що ви можете
розповісти про неї?
-
Чим трикутник відрізняється від круга й овалу?
-
Візьміть трафарет, прикладіть його до сторінки, обведіть
кілька трикутників і «оживіть» їх, перетворивши на будь-який предмет.
6.
Вправа «Домалюй крапки».
На столах у дітей картки із
зображеними в певному порядку геометричними фігурами. Завдання дітей –
розставити крапки у фігурах у певному порядку.
Перш ніж діти почнуть виконувати завдання,
вихователь пропонує назвати геометричні фігури в ряді.
-
Яка фігура йде за колом? Овалом?
-
Скільки крапок у першій фігурі? Другій? Третій?
Вихователь повинен переконатися, що діти правильно
зрозуміли подану закономірність; лише за цієї умови вони можуть почати
виконувати завдання.
7.
Підсумок заняття.
-
Із яким завданням ви сьогодні впоралися легко, а що
викликало у вас труднощі? Як утворюється число 3?
Тема. Число й цифра 4. Квадрат. Прямокутник.
Мета: продовжувати формувати знання про склад числа 4; учити
знаходити всі способи складання числа на основі практичних дій; вправляти в
умінні встановлювати подібності й відмінності геометричних фігур: овалу, круга,
трикутника, квадрату, прямокутника; ознайомити з новою назвою «чотирикутник»;
учити просторовим відношенням,використовуючи слова всередині, зовні; розвивати творчу уяву; виховувати самостійність.
Матеріали: демонстраційний:
фланелеграф, плоскі фігури птахів, дві смужки, довга мотузка, картки для вправи
«Розділи предмети», кружечки: три синього кольору, два – червоного; геометричні
фігури одного кольору (круг, овал, трикутник, квадрат, прямокутник); картки із
цифрами 2, 3, 4, три круги, сім прямокутників; малюнки, створені на основі
квадрата, прямокутника;
роздавальний: картка з двома горизонтальними смужками, чотири
круги: синього, зеленого, жовтого, червоного кольорів; геометричні фігури
одного кольору (круг, овал, трикутник, квадрат, прямокутник), трафарет, аркуш
паперу, олівці.
Хід заняття
1.
Психогімнастика.
2.
Склад числа 4. Гра
«Горобчики».
-
До
нас прилетіла Сорока з листом від розумної Сови. От що пише Сова: «Любі діти, я
дуже рада, що ви з інтересом займаєтеся математикою, і хочу, щоб ви стали
такими ж ученими, як і я. Для цього посилаю вам подарунок - мозаїку».
Погляньмо, яку мозаїку прислала нам розумна Сова. Але що це за гамір? Діти, ви
чуєте: хтось свариться? Доведеться поки що відкласти подарунок Сови та
з’ясувати, що ж відбувається?
У
ході обговорення вихователь працює з дистанційним матеріалом (плоскі фігури
птахів), діти – з роздавальним (геометричні фігури).
-
Подивіться,
діти, хто зчинив такий гамір? (Горобці.)
-
Скільки
їх? (Чотири.)
-
Вони
посварилися та відвернулися одне від одного. Давайте спробуємо їх помирити. Але
вони не хочуть сидіти на одній гілці. Спробуємо вмовити їх сісти на дві гілки.
-
Подивіться,
якого кольору у вас кружечки? (Зеленого,
синього, жовтого, червоного.)
- Покладіть перед собою по одному кружечку кожного кольору.
Скільки кружечків? (Чотири.)
- Скільки синіх? (Один.)
Зелених? (Один.) Жовтих? (Один.) Червоних? (Один.) Як одержали число чотири? (Склали чотири рази по одному.)
Вихователь прикріплює на фланелеграфі дві смужки. У дітей
на столах картки з двома смужками.
- Розкажіть, як можна розсадити пташок на дві гілки?
Діти пропонують свої варіанти, виходять по одному до
фланелеграфа й виконують дії з фігурками горобців. Інші діти працюють на своїх
місцях: розкладають свої кружечки різного кольору на смужки.
- Із яких чисел склали число 4?
- Кружечків якого кольору більше (менше)? На скільки?
3.
Вправа «Розділи предмети».
Вихователь пропонує дітям розглянути
на фланелеграфі перший малюнок, де прапорці розділені лінією.
-
Скільки всього прапорців? (Чотири.)
-
Скільки синіх? (Два.)
Червоних? (Два.)
-
Як розділили прапорці? (Порівну.)
Після цього вихователь викладає під малюнком запис
за допомогою кружечків.
-
Скільки синіх кружечків? Скільки червоних?
Далі вихователь викладає на фланелеграф малюнок із
зображенням будинків: три маленьких, один великий.
-
Скільки всього будинків? (Чотири.) Скільки маленьких? (Три.)
Великих? (Один.)
-
Як можна розділити чотири будинки?
-
Хто може виконати запис виконаної дії за допомогою
кольорових кружечків?
Хтось із дітей викладає запис, решта уточнюють, за
необхідності.
4.
Фізкультхвилинка.
Вихователь пропонує дітям узятися за
мотузку із зв’язаними кінцями. Потім визначає завдання для дітей: утворити
круг, трикутник, овал, квадрат, прямокутник. (Якщо необхідна допомога,
вихователь залучається до процесу побудови фігур, звертаючи увагу на їхні
характерні риси.)
5.
Закріплення складу числа
4.
На фланелеграфі по порядку викладені картки із цифрою 2, 3.
Вихователь просить прочитати числа у квадратах у прямому й зворотному порядку.
-
Як змінюється наступне число? (Збільшується на 1.)
-
Як змінюється кожне попереднє число? (Зменшується на 1.)
Далі вихователь просить двох дітей розкласти під
картками картки так, щоб їх було на 1 менше, а прямокутники так, щоб їх було на
1 більше.
6.
Геометричні фігури:
квадрат, прямокутник.
У вихователя на столі геометричні
фігури великого розміру однакового кольору: круг, овал, трикутник, квадрат,
прямокутник. У дітей ті самі геометричні фігури, але меншого розміру.
-
Покладіть квадрат і прямокутник перед собою. Розгляньте
фігури. Прикладіть до кожної круг, потім овал. Чим відрізняються фігури? (Перші дві фігури з кутами.)
-
У трикутника теж є кути. Прикладіть його до квадрата,
прямокутника. Що ви помітили? (У цих
фігур є ще один кут.)
-
Порахуйте, скільки кутів і сторін у кожної фігури. (По чотири кути і по чотири сторони.)
-
Як можна ще назвати ці фігури? (Чотирикутники.)
Якщо дітям важко назвати, вихователь сам пропонує
назву.
-
Але хіба вони схожі між собою? (Ні.)
-
Як можна це перевірити? (Накласти одну фігуру на іншу.)
-
Що ви помітили? (Одна
фігура довша (коротша) за іншу.)
-
Покажіть фігуру, у якої всі сторони однакові. Візьміть її
у ліву руку. Проведіть пальчиком по кожній стороні.
-
Чим відрізняється прямокутник від квадрата? (Дві сторони довгі, дві - короткі.)
-
Покажіть пальчиком довгі сторони, короткі.
Вихователь виконує таку ж роботу з демонстраційним
матеріалом.
-
Знайдіть у навколишньому оточенні предмети, схожі на
квадрат і прямокутник, назвіть їх.
7.
Вправа «Перетвори фігуру».
Для виконання вправи знадобиться
аркуш паперу і трафарет
Вихователь викладає на
фланелеграфі малюнки, створені на основі квадрата і прямокутника.
-
Розгляньте, на які предмети художник перетворив фігури.
Прикладіть трафарет до сторінки, обведіть квадрат і прямокутник, «оживіть» їх,
перетворивши на будь-який предмет.
8.
Підсумок заняття.
-
Про які фігури ми сьогодні говорили?
-
Як іще можна назвати квадрат і прямокутник? Чому?
-
Намалюйте прямокутники та квадрати в клітинках. Можете це
завдання виконати вдома.
Тема. Число і цифра 5. Склад числа 5.
Мета: розглянути склад числа із двох менших чисел; продовжувати
вправляти в лічбі предметів у межах 5, в умінні співвідносити кількість
предметів із числами 1 – 5; учити виконувати словесну інструкцію; закріпити
знання про геометричні фігури (трикутник, квадрат, багатокутник); розвивати
увагу; виховувати працьовитість.
Матеріали: демонстраційний:
фланелеграф, п’ять фігур курчат, картки із цифрами 1-5; набори карток для
вправи «Полічи іграшки»; п’ять карток із зображенням літака, вертольота, набір
геометричних фігур (круг, квадрат, трикутник, овал, прямокутник);
роздавальний: картки із цифрами 1-5, чотири круги жовтого
кольору, один круг червоного кольору, два квадрати жовтого кольору, три –
червоного, три трикутники зеленого кольору, один – червоного, один – жовтого,
трафарет, аркуш паперу, олівці.
Хід заняття
1.
Психогімнастика.
2.
Склад числа 5. Гра
«Веселі курчата».
Вихователь
викладає на фланелеграфі фігури п’яти курчат. Діти під час роботи
використовують набір карток із цифрами від 1 до 5.
-
Скільки
всього курчат? Покажіть відповідну цифру.
-
Скільки
в одного курчати лапок?
-
А
скільки лапок у двох курчат?
-
Скільки
в одного курчати дзьобиків? А в трьох?
У другій
частині гри діти працюють із геометричними фігурами. Одна дитина викладає
фігури на фланелеграфі, решта працюють на своїх місцях.
Завдання дітей
– показати дії за допомогою кругів, квадратів, трикутників. У ході таких вправ
формується уявлення про склад числа 5.
а) Курчата гуляли в саду. Четверо курчат
сховалися під дзвіночками, одне – біля яблуні.
б) Курчата прибігли до
мами-квочки. Двоє сховалися під ліве крильце, а троє – під праве.
в) Коли на вулиці пішов дощ, всі
курчата побігли ховатися під листочками. Викладіть перед собою всі трикутники
Скільки курчат сховалося під
зеленими листочками? (Три.) А під
червоними? (Одне.) Під жовтими? (Одне.)
3.
Вправа «Полічи іграшки».
У завданні закріплюється
склад числа 5. На фланелеграфі викладено в ряд картки із зображенням 1-го
літака і 4 картки із зображенням вертольота (можна використовувати картки і з
іншим предметним зображенням.)
-
Скільки іграшок у ряді?
-
Скільки літаків? Вертольотів?
Під час лічби предметів
вихователь звертає увагу на узгодження числівників з іменниками (1 літак; 1, 2,
3, 4 – усього чотири вертольоти).
Вихователь викладає на фланелеграфі 2 літаки і 3
вертольоти.
-
Скільки всього предметів у ряду? З яких двох чисел утворилося
число 5?
Далі вихователь просить назвати будь-який варіант
складу числа 5.
4.
Фізкультхвилинка.
Вийшли крихітки-курчата,
З тими – курочка чубата.
-
Ко-ко-ко! – зацокотіла.
Будем гратися, діти милі.
Ось маленькі курчата стоять,
Вони крильцями всі лопотять.
Вгору швидко їх піднімають
І легенько їх опускають.
Щоб здоровими зростати –
Будем спинки розминати.
Курчата за мамою всі поспішають,
Зернятка смачненькі в травиці шукають.
Вже набридло нам шукати,
Треба трошки пострибати.
А в відрі, біля воріт,
Спав на лаві кіт-воркіт.
Очі витріщивши: «Няв!» -
Доганять курчаток став.
Та нікого не спіймав!
5.
Закріплення знань про
геометричні фігури.
У завданні закріплюються знання
про геометричні фігури, уміння знаходити закономірність.
Вихователь викладає на фланелеграфі
ряд геометричних фігур: великий квадрат, великий трикутник, великий круг,
маленький прямокутник.
-
Скільки зображено геометричних фігур?
-
Чим вони схожі, чим відрізняються? (3 фігури великі, 1 маленька.)
-
Як ви думаєте, що треба зробити в цьому завдання? (Вибрати зайву фігуру.)
-
Яка фігура зайва? (Маленький
прямокутник.) Чому?
Можна запропонувати інші варіанти
розкладання фігур, наприклад: великий круг, великий овал, великий квадрат,
маленький круг (зайвими можуть бути великий квадрат або маленький круг); маленький
трикутник, маленький круг, маленький прямокутник, великий квадрат (зайвими
можуть бути великий квадрат або маленький круг).
6.
Весела хвилинка. Гра «Не
помились».
Вихователь читає вірш.
Просить дітей уважно послухати й відповісти на запитання.
Із куща ліщини білка
Нахилила дітям гілку.
З’їжте, діти, смакоти,
Щоб скоріше підрости.
На тобі, маленький синку,
Три і два даю в торбинку.
Їх одразу не гризи,
Спершу, скільки всіх, скажи.
-
Скільки горішків дала білочка? (2 і 3.) Скільки всього вийшло? (П’ять.)
Якщо це завдання викличе
труднощі, можна скористатися фланелеграфом і геометричними фігурками для
докладного пояснення.
7.
Підсумок заняття.
-
Із якою цифрою ви сьогодні ознайомилися?
-
Що вам сподобалося виконувати на
занятті? Що викликало труднощі?
ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ
Мета: закріпити вміння порівнювати числа від 1 до 5; правильно
співвідносити число і цифру, поєднувати предмети в групи за певними ознаками;
розрізняти плоскі фігури: круг, овал, трикутник, квадрат, прямокутник;
порівнювати їх за кольором, формою, розміром; продовжувати навчати порівняння
груп предметів за кількістю, закріпити вміння працювати з лічильними паличками,
виконувати мовну інструкцію, орієнтуватися в просторі; розвивати мовлення,
увагу, творчу уяву, логічне мислення, пам'ять, дрібну моторику рук.
Матеріали: демонстраційний:
малюнки із зображенням овочів і фруктів; картки із знаками «=», «≠»; малюнок ведмедя; малюнок білченяти із
цифрою 1, зайчати із цифрою 2, їжачка із цифрою 3; картки з фігурками із
чотирьох лічильних паличок; різнокольорові геометричні фігури для гри «Знайди
однакові камінчики»; великі геометричні фігури та картки з такими самими
маленькими геометричними фігурами для фізкультхвилинки; малюнки трьох берізок
із цифрою 2, 3, 4; малюнок із зображенням ялинки;
роздавальний: картки із цифрами 1-4,
знаки «=», «≠», «+»; малюнки з
овочами та фруктами для гри «Допоможи дідусеві-ведмедю»; по чотири лічильні
палички на кожну дитину; зелені й жовті листочки із прикладами складу чисел у
межах 4; набір геометричних фігур для гри «Знайди однакові камінчики»;
геометричні фігури для творчої роботи, клей, пензлик, білий квадрат, олівці.
Хід заняття
1.
Гра «Веселі цифри».
Гра сприяє закріпленню сприйняття
цифр у межах 4, уміння їх розташовувати у цифровому ряді, розкладати у прямому
та зворотному порядку; розвиває увагу.
У кожного на столі картки із
цифрами 1-4.
-
Розкладіть цифри від 1 до 4. Покажіть цифру, яка йде
після 3, перед 2, між 2 і 4.
-
Покажіть цифру, яка позначає кількість вух у слона, лапок
у кішки, курочки.
-
Скільки пальчиків на лівій руці?
-
Чому ви не можете показати цифру, яка позначає цю
кількість? (Тому що пальців 5, а у нас
цифри тільки від 1 до 4.)
-
Розкладіть цифри від 4 до 1. Хором назвіть цифри у
зворотному порядку.
2.
Гра «Допоможіть
дідусеві-ведмедю».
У процесі цієї гри закріплюється
вміння працювати в парі, поєднувати предмети в групи за певними ознаками,
порівнювати групи предметів за кількістю.
На дошці чи фланелеграфі впереміш
розташовані чотири картинки з овочами і тир картинки з фруктами, малюнок
ведмедя, картки зі знаками «=», «≠». У дітей на столі
один конверт на двох, у якому ті ж самі картинки з овочами та фруктами, тільки
меншого розміру, картки із знаками «=», «≠».
-
Діти, дідусь-ведмідь приготував запаси на зиму, але не
знає, як їх розкласти. Без нашої допомоги йому не обійтися! Подивіться уважно,
що приготував ведмідь? (Фрукти й овочі.)
На скільки груп розділено ці предмети? (На
дві.)
-
Двоє дітей це зроблять біля дошки, а решта відкрийте
конверт і вирішіть, хто вибирає овочі, хто – фрукти. (Діти працюють у парах.)
-
Скільки овочів приготував ведмідь? (Чотири.) Назвіть їх.
-
Скільки фруктів? (Три.)
Назвіть їх.
-
Чого більше? Чому? Як перевірити? (Під кожним овочем покласти фрукт.)
-
Чи можна назвати однаковою кількість фруктів та овочів? (Ні.) Який знак можна між ними поставити?
(Знак «≠».)
-
Що треба зробити, щоб кількість була рівною і можна було
використати знак «=»? (Додати один фрукт або прибрати один овоч.)
-
Приберіть один овоч і покладіть між картинками знак «=».
3.
Рухлива гра «Стежка».
Ця гра закріплює вміння правильно
вживати в мовленні слова вузький,
широкий, ширше, найширший, шикуватися по одному, по два, по три, по чотири.
Вихователь заздалегідь розвішує
по кімнаті малюнки білченяти, зайчати, їжачка із цифрами 1, 2, 3 відповідно.
- Діти, перед вами дуже
вузька стежка. Як же нам пройти нею? Подивіться, яку цифру нам показує білченя?
(1.) Як ви думаєте, навіщо? (Щоб іти стежкою по одному.) Спасибі,
білченя! Станьте одне за одним – і в дорогу!
Діти йдуть уявною доріжкою по кімнаті.
-
Діти, яку цифру показує зайча? (2.) Що це значить? (Можемо
йти доріжкою по два.) Чому? (Тому що
доріжка стала ширшою, на ній можуть поміститися двоє.)
Діти перешиковуються, знаходять собі пару і йдуть
удвох.
-
Що за шурхіт, діти, ви не чули? Це їжачок! Він показує
цифру 3. Що це значить? (Те, що доріжка стала
ще ширшою й нею можуть пройти троє.)
Вихователь допомагає дітям
перешикуватися по три, якщо це викликає у них труднощі.
-
Діти, стійте! Осінній вітерець мені прошепотів, що
доріжка стала дуже широкою. Але він загубив цифру, яка вкаже, по скільки дітей
може пройти, і йому стало дуже прикро. Не засмучуйся, вітерець! Діти самі
знають, що після цифри 3 ти хотів показати нам цифру … (діти договорюють самі –
4.) Давайте перевіримо, чи зможемо ми пройти стежкою по чотири.
Діти розбиваються на групи по
чотири і, взявшись за руки, ідуть по кімнаті. За командою вихователя вони
розбігаються по своїх місцях.
-
Чому спочатку ми йшли по одному? (Тому що доріжка була дуже вузькою.)
-
Чому наприкінці шляху ми змогли йти по чотири? (Тому що доріжка стала набагато ширшою.)
-
Якою доріжкою було зручніше йти? Чому?
-
Яку цифру показувало білченя? Зайча? Їжачок?
-
Яку цифру загубив вітерець?
4.
Гра «Чарівні палички».
Ця гра
сприяє розвитку спритності, дрібної моторики рук, зорової пам’яті. У кожної
дитини по чотири лічильні палички. У виховательки кілька демонстраційних
карток, на яких намальовані фігури, складені із чотирьох лічильних паличок.
Наприклад:
-
Подивіться, діти, до кого привела нас стежка? Що це за
птах?
-
Сороки так чимось зайняті, що нас навіть і не помічають.
Давайте подивимося, що вони роблять. От молодці сороки: зібрали сухі гілочки й
викладають якісь фігури. Але у сорок багато сухих гілочок, а у нас стільки
лічильних паличок? (Чотири.)
-
Але навіть із чотирьох паличок можна скласти багато
цікавих фігур.
Вихователь пропонує дітям скласти
які-небудь фігури із чотирьох лічильних паличок і розповісти про них. Потім
вихователь вибирає будь-яку картку з малюнком фігури, показує дітям кілька
секунд і забирає її. Діти у себе на столі викладають із лічильних паличок таку
саму фігуру. Вихователь показує знову цю картку, й діти перевіряють
правильність виконання завдання. За тими ж правилами проводиться робота з
іншими картками. Наприкінці гри вихователь відзначає найуважніших.
5.
Гра «Знайди однакові
камінчики».
Гра сприяє
розвитку уваги, закріпленню знань про фігури, умінь порівнювати за кольором,
знаходити спільні та відмінні ознаки предметів.
На
фланелеграфі або на дошці викладаються впереміш різнокольорові геометричні
фігури однакового розміру: один жовтий круг, один червоний овал; два синіх
квадрати, два зелених трикутники, два коричневих прямокутники. У кожної дитини
картка, на якій намальовані такі самі фігури; кольоровий олівець.
-
Сороки дуже люблять збирати все яскраве, блискуче. Почали
вони розглядати різнокольорові камінчики у скриньці, та не змогли знайти
однакові.
Вихователь запрошує одну дитину до дошки, решта працюють на місцях.
-
Для яких фігур не знайшлося пари? (Для круга й овалу.)
-
Чим схожі ці фігури? (У
них немає кутів.)
-
Скільки пар однакових фігур? (Три.) Назвіть їх. (Пари синіх
квадратиків, пари зелених трикутників, пари коричневих прямокутників.)
-
Яким словом можна замінити слово пара? (Два.)
6.
Фізкультхвилинка.
Вихователь заздалегідь розвішує
по кімнаті великі геометричні фігури блакитного кольору: круг, овал, трикутник,
квадрат, прямокутник – це «хмаринки».
На столі у вихователя розкладені
картки малюнком униз. На картках намальовано багато маленьких геометричних
фігур такої ж форми й кольору, як і «хмаринки», - це «дощинки». На кожній
картці «дощинки» однієї форми.
-
Розгляньте уважно «хмаринки». Чим вони схожі? (Кольором і розміром.) Чим відрізняються?
(Формою.)
-
На які геометричні фігури схожі «хмаринки»?
-
По скільки «хмаринок» різної форми? (По одній.)
Вихователь пропонує дітям перетворилися на
«дощинки». Діти беруть зі столу вихователя по одній картці, перевертають
малюнки угору, виходять на середину кімнати, ще раз уважно розглядають
«хмаринки» та «дощинки» на своїй картці.
-
Скільки у ас «дощинок»? (Багато.)
Вихователь говорить «Дощик»! – і діти стрибають,
танцюють, веселяться. Вихователь говорить «Сонечко!» - діти розбігаються по
кімнаті, знаходять «хмаринку» такої ж форми, як і «дощинки» на їхній картці.
Вихователь підходить до кожної «хмаринки», хвалить дітей за швидкість і
правильність виконання завдання. Ці вправи виконуються кілька разів.
7.
Гра «Розвесели берізки».
У ході гри
діти закріплюють знання про склад чисел у межах 4, порівнюють предмети за
висотою.
Вихователь
заздалегідь розвішує малюнки трьох берізок різної висоти із цифрами 2, 3, 4 на
стовбурах. На килимку вихователь розкладає картки із зеленими і жовтими
листочками, на яких показаний склад чисел у межах 4.
-
Усе навколо готується до зими: тварини роблять запаси,
птахи відлітають у вирій, дерева засинають, скидаючи останнє листя. Засумували
берізки, шкода їм розлучатися з гарними різнокольоровими листочками. Щоб
попрощатися з ними, берізки попросили знайти листочки, які відніс вітер.
Вихователь пропонує дітям узяти на килимку одну
картку з листочками й підійти до тієї берізки, на якій зображена відповідна
цифра.
-
У кого листочки найвищої берізки? Яка на ній цифра?
-
У кого листочки найменшої берізки? Яка цифра на ній?
-
Маленька ялинка побачила, що з дерев падає листя. Вона
дуже злякалася, що також залишиться без єдиної голочки; її нікому було
заспокоїти, подружок у неї нема, на галявинці росте сама, том попросила берізок
написати листа дітям.
8.
Творча робота.
У процесі цієї роботи
розвивається увага, логічне мислення.
На дошці – малюнок маленької
ялинки. У кожної дитини на столі геометричні фігури з кольорового паперу
однакового розміру: один кружок, два овали, квадрат, багатокутник, два
прямокутники, чотири трикутники; клей; пензлик; білий квадрат.
Вихователь пропонує дітям
розглянути геометричні фігури й вибрати ті, з яких можна скласти ялинку.
-
Які фігури ви обрали? Чому?
-
Скільки трикутників? (Чотири.)
-
Складіть із трикутників ялинку й наклейте її на білий
квадрат.
Діти виконують завдання, виходять до дошки та
прикріплюють свої ялинки навколо маленької.
-
Подивіться, скільки подружок у ялинки, як вона
повеселішала!
9.
Підсумок заняття.
-
Хто зі звірят допомагав нам ходити стежкою?
-
Чому засумували берізки?
ОСНОВНА ЧАСТИНА. РОЗРОБКИ ЗАНЯТЬ
З МАТЕМАТИКИ У ПІДГОТОВЧІЙ ГРУПІ
Немає коментарів:
Дописати коментар